Packers, Vikings, NFC North, NFL
Brad Rempel-USA TODAY Sports

sezonul NFL este în sfârșit peste noi după multe luni, iar unele incertitudini legate de COVID-19. Un meci care va avea atenția multora în săptămâna 1 va fi rivalitatea NFC North cu ambalatorii Green Bay care iau vikingii din Minnesota.

sezonul trecut, Packers a reușit să câștige ambele meciuri împotriva vikingilor și asta a jucat un rol esențial în Green Bay câștigând NFC North. În cele din urmă, au înregistrat un record de 13-3 și au reușit să ajungă la jocul campionatului NFC.

primul meci a fost o victorie cu 21-16 pentru Packers în septembrie. 15. Green Bay a început să înscrie 14 puncte consecutive și apoi a înregistrat un avans de 21-10 la pauză. Vikingii nu au reușit să se încălzească suficient de ofensiv în a doua repriză și au pierdut în ciuda faptului că Packers nu a marcat puncte suplimentare.

data viitoare când vikingii s-au confruntat cu Packers a fost pe decembrie. 23 și a început ca o ieșire mai aproape. Primul trimestru s-a încheiat cu o egalitate de 3-3, iar Minnesota a crescut chiar cu 10-9 la pauză. Cu toate acestea, Green Bay a continuat să înscrie 14 puncte fără răspuns pentru a închide jocul în drum spre o victorie cu 23-10.

atât pentru Packers, cât și pentru vikingi, există o șansă foarte reală ca fiecare să poată lupta pentru un titlu NFC North. Rezultatul nu va fi decis de această săptămână 1 matchup, dar asta nu înseamnă că nu va fi un factor vital care influențează situația în general.

cu asta, să aruncăm o privire la cinci predicții îndrăznețe pentru Green Bay Packers vs. Minnesota Vikings în săptămâna 1 a sezonului 2020.